Ból przewlekły, otyłość i walka z łakomstwem

Przewlekły ból, otyłość i walka z apetytem

Posted by Lori Ann Reese on 08/31/2021 in Medyczna Marihuana

Zawartość medyczna sprawdzona przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Starasz się prowadzić zdrowszy tryb życia? Większość z nas ciężko pracuje nad wzmocnieniem obrony naszego układu odpornościowego, zwłaszcza w czasie pandemii. A to oznacza stosowanie zbilansowanej diety, utrzymanie dobrej kondycji fizycznej i zdrowej wagi. To jest o wiele trudniejsze, jeśli jesteś osobą żyjącą z przewlekłym bólem.

Jeśli używasz marihuany do celów medycznych od dłuższego czasu, możesz mieć wyczucie co do odmian, które najprawdopodobniej przyprawią cię o munchies. I unikaj ich, jeśli próbujesz ograniczyć ilość spożywanych kalorii. Niektóre odmiany zdecydowanie mogą wysłać cię prosto do kuchni w poszukiwaniu czegokolwiek, od miski płatków zbożowych po torebkę chipsów.

Czy odkryłeś, że marihuana komplikuje twoją dietę i cele związane z utratą wagi? Wiele osób zmaga się z tym problemem, ponieważ chcą używać marihuany do walki z bólem, lękiem i nie tylko. Ale używanie medycznej marihuany każdego wieczoru może również prowadzić do przybierania na wadze. Zachcianki są prawdziwe.

Siedzący tryb życia jest gorszy w niektórych stanach

Utrzymanie zdrowej wagi ciała jest trudne dla większości ludzi. Dla każdego z nas, z nielicznymi wyjątkami. A pandemia jeszcze pogarsza sytuację. Dystans społeczny w połączeniu z tym, że aż 41% Amerykanów pracuje teraz w domu, oznacza kłopoty z naszą kondycją. Jesteśmy bardziej siedzący niż kiedykolwiek wcześniej.

Według badań przeprowadzonych w 2020 roku przez Centers for Disease Control and Prevention (CDC), to jak bardzo jesteś aktywny zależy od tego, gdzie mieszkasz. Nowe mapy poziomów aktywności fizycznej w Stanach Zjednoczonych zostały stworzone na podstawie danych z Behavioral Risk Factor Surveillance System (BRFSS).

Stany, w których 30% lub więcej dorosłych przyznało się w ankiecie do siedzącego trybu życia to:

 • Oklahoma
 • Arkansas
 • Luizjana
 • Missisipi
 • Alabama
 • Tennessee
 • Kentucky

Było jeszcze trzynaście (13) innych stanów, w których poziom siedzącego trybu życia wynosił od 25% do 30%. Wśród tych stanów znalazły się: Teksas, Kansas, Missouri, Georgia, Floryda, Michigan, New Jersey i Nowy Jork. Stany o najwyższym poziomie sprawności fizycznej i aktywności fizycznej to Oregon, Waszyngton, Utah, Kolorado i Waszyngton D.C.

Wskaźnik otyłości wśród Amerykanów według przynależności etnicznej

Nowe dane pokazują również, że pochodzenie etniczne może być w niektórych przypadkach skorelowane z wyższym poziomem braku aktywności. Najbardziej nieaktywni byli dorośli Latynosi (31,7%), a następnie osoby kolorowe (30,3%).

Obecnie w Stanach Zjednoczonych ponad 40% populacji cierpi na kliniczną nadwagę lub otyłość. Według grupy non-profit "Trust for America's Health", u czarnoskórych Amerykanów wskaźnik otyłości wynosi 49,6%. Dorośli Latynosi mają wskaźnik otyłości na poziomie 44,8%, a biali dorośli ważą 42,2%. Dorośli Azjaci mieszkający w Stanach Zjednoczonych mają najniższy wskaźnik otyłości, wynoszący 17,4%.

Dlaczego trzydziestominutowe ćwiczenia nie załatwią sprawy

Raport opublikowany w British Journal of Sports Medicine (2020) stwierdził, że nawet 40 minut "energicznej intensywności aktywności fizycznej dziennie nie wystarczy, aby zrównoważyć zagrożenia dla zdrowia związane z siedzącym trybem życia. Tak więc, jeśli kiedykolwiek słyszałeś kogoś powiedzieć: "abs są wykonane w kuchni, nie na siłowni" jest dużo prawdy, że. Bycie aktywnym czyni nas zdrowszymi, ale utrzymanie zdrowej wagi ciała naprawdę polega na wyborach, które podejmujemy każdego dnia, od ręki do ust.

A to oznacza, że jeśli masz kartę medyczną i używasz marihuany, musisz opracować pewne strategie walki z napadami łaknienia. Jeśli ćwiczyłeś i dobrze się odżywiałeś przez cały dzień, Twoja sesja palenia nie powinna zniweczyć całego tego wysiłku. Ani prowadzić do przyrostu wagi spowodowanego przez munchies.

Przewlekły ból może komplikować kontrolę wagi

Nie wszyscy, którzy przybierają na wadze lub zmagają się z kontrolowaniem zdrowej wagi, jedzą w nadmiarze. Dla niektórych ludzi, którzy mają przewlekły ból, mobilność jest poważnym problemem. Poruszanie się sprawia im ból. Mogą mieć ograniczoną zdolność do zginania, chodzenia lub podnoszenia z powodu urazu. Szacuje się, że w 2021 roku 20% dorosłych mieszkańców Stanów Zjednoczonych będzie żyło z przewlekłym bólem.

(Deposit Photos

)Istnieje korelacja pomiędzy bólem przewlekłym a przyrostem masy ciała. Kiedy ktoś musi żyć z bólem i dyskomfortem na co dzień, zmniejsza to jego aktywność fizyczną. Niektóre ćwiczenia mogą nawet nie być możliwe, w zależności od tego, gdzie zlokalizowany jest ból. Ale istnieje wiele innych czynników, które przyczyniają się do otyłości u osób, które mają przewlekły ból.

1. Depresja i niski poziom energii

Po długim dniu zmagania się z objawami bólu kładziesz się spać. Ale wiesz, że rano obudzisz się z kolejnym dniem bólu? To jest rzeczywistość, z którą żyją pacjenci z bólem przewlekłym. Z czasem może on również wpływać na nastrój. I powodować przejściowe (częste) uczucia depresji i niepokoju.

Pacjenci z bólem przewlekłym muszą podejmować wiele kroków w ciągu dnia, aby sobie z nim radzić. Oznacza to przyjmowanie leków, czasami rozciąganie, stosowanie okładów z ciepła lub lodu i próby znalezienia wygodnej pozycji. Ta ciągła potrzeba monitorowania i radzenia sobie z bólem jest wyczerpująca. Może też wpływać na sen.

2. Przeszkody w przygotowywaniu zdrowych posiłków i przekąsek

Jedzenie zdrowo oznacza przygotowywanie własnego jedzenia i przekąsek. Ale niektórzy ludzie z przewlekłym bólem mogą znaleźć robienie tego przygotowania żywności trudne. Zamiast zaostrzać objawy bólu, mogą zadowolić się łatwymi (i niezdrowymi) przekąskami. Lub uciekają się do fast foodów częściej, ponieważ jest to wygodniejsze.

Niektóre rodzaje dań gotowych lub fast foodów są bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe (PUFA) omega-6. Należą do nich pokarmy takie jak kanapki z mięsem, fast foody (drive-thru) i przetworzone przekąski. Kwasy PUFA zwiększają ryzyko wystąpienia przewlekłego bólu u osób, które cierpią na istniejące przewlekłe schorzenia, takie jak otyłość i cukrzyca.

3. Bezsenność wywołana bólem

Czy wiesz, że jednym z najczęstszych powodów, dla których ludzie zażywają leki przeciwbólowe jest chęć posiadania nieprzerwanej nocy snu? W ciągu dnia ludzie mogą radzić sobie z bólem na wiele różnych sposobów. Jednak w nocy te objawy bólu zakłócają sen.

Bezsenność wywołana bólem występuje, ponieważ objawy utrudniają zasypianie. A kiedy pacjentom z przewlekłym bólem udaje się zasnąć? Często są budzeni przez objawy bólowe przez całą noc. To zakłóca zdrowy sen. Może to również powodować, że organizm zaczyna więcej podjadać (szczególnie pokarmy wysokowęglowodanowe), aby zwiększyć poziom energii.

4. Ograniczenia finansowe

Dla niektórych pacjentów, poziom codziennego przewlekłego bólu jest tak poważny, że nie mogą być zatrudnieni. Nie są w stanie stać lub siedzieć, a skupienie się na zadaniu, gdy odczuwasz ból jest naprawdę trudne. Z tego powodu, niektórzy ludzie z ciężkim bólem przewlekłym muszą opuścić siłę roboczą i mogą być na bardzo ograniczonym dochodzie przez wspomagane życie.

Zdrowe odżywianie nie jest tanie. I podczas gdy owoce i warzywa są dostępne, rzeczy takie jak zdrowe białka i bogate w składniki odżywcze pokarmy w sklepie spożywczym są drogie. Próba rozciągnięcia budżetu na jedzenie przy stałych dochodach może oznaczać częstsze wybieranie mniej zdrowej, przetworzonej żywności.

Jak walczyć

z apetytem, gdy cierpisz na przewlekły ból

Jak każda inna wojna, wymaga planu. Jeśli stosujesz medyczną marihuanę i zauważasz, że twoja waga powoli pnie się w górę, jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby wygrać "bitwę o wzrost", nie dla estetyki, ale dla zdrowia.

Wiele badań klinicznych pokazuje, że objawy bólu przewlekłego pogarszają się u pacjentów z nadwagą. Dlatego utrata wagi, a następnie utrzymanie zdrowej wagi ciała jest jednym ze sposobów, w jaki pacjenci mogą zmniejszyć objawy przewlekłego bólu. I chociaż marihuana pomaga wielu pacjentom poprzez zmniejszenie lub wyeliminowanie bólu i stanu zapalnego, może również stymulować apetyt. Och, te nocne zachcianki...

(Zdjęcia depozytowe

)Zwycięstwo w walce z

apetytem

Jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc zmniejszyć objawy przewlekłego bólu jest zmniejszenie masy ciała. Oto kilka sugestii i zmian w stylu życia, które możesz wypróbować:

 • Przygotuj zdrowe przekąski tak, aby były w Twojej lodówce lub porcjowane i gotowe do spożycia. Możesz zrobić małe pojemniki z pokrojonym melonem, winogronami, ogórkami, jagodami i gotowymi do spożycia sałatkami w swojej lodówce. Spraw, by zdrowa żywność była tak samo łatwa do złapania, jak niezdrowa żywność gotowa do spożycia.
 • Unikaj kupowania tego, co złe. Nie przynoś do domu żadnych produktów, jeśli wiesz, że możesz zjeść całą torbę chipsów. Brzmi ekstremalnie, ale jeśli złe, wysokotłuszczowe, wysokosodowe i super wysokowęglowodanowe jedzenie nigdy nie wyląduje w twojej kuchni? Nie będzie ich tam, kiedy "munchies" atakują.
 • Pij dużo wody przed spożyciem marihuany. Jeśli palisz lub przyjmujesz medyczną marihuanę po obiedzie, wypij co najmniej dwie pełne szklanki wody (16 uncji). Zapewnia to dwie korzyści. Po pierwsze, poczujesz się pełny, a to może pomóc zmniejszyć chęć na chrupanie. Marihuana nie powoduje odwodnienia, ale palenie może. Więc, jeśli pakujesz bonga lub zapalasz pre-roll, twoje ciało podziękuje ci za uprzednie nawodnienie.
 • Wybieraj odmiany, które nie pobudzą twojego apetytu. Niektóre odmiany są bardzo przydatne dla osób, które muszą jeść więcej ze względu na ich stan zdrowia. To nie są szczepy, które chcesz wybrać, jeśli chcesz uniknąć przybierania na wadze. Poproś budtendera o propozycje odmian na dzień i na noc, które nie sprawią, że będziesz musiał zanurzyć twarz w Froot Loops.

Inną strategią trenowania siebie z dala od jedzenia, jeśli marihuana pobudza apetyt? Twój telewizor. Zanim zapalisz, włącz w telewizorze coś, co Cię interesuje. Następnie zrób wdech, usiądź wygodnie i daj się pochłonąć filmowi lub programowi.

Tylko nie chwytaj za pilota i nie zmieniaj kanału na The Food Network. Albo na powtórki Anthony'ego Bourdaina.

Autor

Krystian Deląg

Dyrektor laboratorium prowadzącego badania nad właściwościami medycznej marihuany - Warszawa.

Zobacz również