Czy marihuana może wyleczyć z alkoholizmu?

Jeśli chodzi o spożycie alkoholu to w statystykach nie znajdujemy się na szczycie, ale jak się okazuje problem alkoholu dotyczy naszych rodaków. Trzeba się zastanowić nad tym jak problem taki można likwidować. Przede wszystkim nadużywanie alkoholu niszczy nasz organizm i z tego powodu warto z tym walczyć. Na alkoholizm nie mamy leków. Skutecznym rozwiązaniem będzie zawsze terapia psychologiczna, dzięki której nastąpi zmiana psychiki człowieka uzależnionego. Obecnie szuka się nieustannie takich rozwiązań, które sprawią, że będzie łatwiej radzić sobie z takim problemem. Stosowane są wszywki, które jednak w dużej mierze generują silne zatrucie i dlatego traktowane są jako rozwiązanie, które jest mało humanitarne.

Niektórzy jak się okazuje uważają, że skutecznym rozwiązaniem może być stosowanie na alkoholizm marihuany. Pierwszy przypadek takiego leczenia mieliśmy w latach 70-tych minionego wieku, gdy jednak z kobiet uzależnionych połączyła wszywkę z paleniem marihuany i w ten sposób udało się jej pokonać uzależnienie. Co dalej w związku z taką formą leczenia udało się jej pokonać problem zniszczenia organizmu wynikającego ze spożywania alkoholu. W kolejnych latach dalej prowadzono tego rodzaju terapie i udało się skutecznie leczyć w ten sposób nawet ponad 100 osób co wyraźnie pokazuje, że marihuana może mieć tutaj swoje skuteczne działanie.

Marihuana z innymi środkami może więc gwarantować skuteczne leczenie alkoholizmu. Środek taki będzie generował również mniejsze uzależnienie niż w przypadku innych leków wykorzystywanych na alkoholizm. Dodatkowo względy ekonomiczne również przemawiają za takim rozwiązaniem, w związku z tym warto się na to nastawić. Wyniki związane z prowadzonymi badaniami pozwalają stwierdzić, że legalizacja marihuany prowadzi do mniejszego spożywania alkoholu. Tak dzieje się na wszystkich terenach Ameryki, gdzie dostępna jest marihuana w formie palenia do relaksacji. Możliwe, że również w naszym kraju taka forma by dobrze się sprawdziła i zamiast wina czy piwa nasi rodacy chętniej sięgnęli by po konopie.

Autor

Krystian Deląg

Dyrektor laboratorium prowadzącego badania nad właściwościami medycznej marihuany - Warszawa.

Zobacz również