Czy stosowanie marihuany przez dłuższy czas jest bezpieczne?

Przeciwnicy stosowania marihuany w formie medycznej najczęściej mówią o tym, że jest to niebezpieczne przez dłuższy okres czasu. W związku z tym tak naprawdę w wielu krajach nadal nie jest to środek legalny. Jak się jednak okazuje nowe badania powinny nieco zmienić pogląd na to jak sytuacja wygląda. Mamy bowiem wyniki badań z Kanady, które przeprowadzone były na nieco większej grupie osób i dają rzeczywiście zaskakujące dane. Stosowanie medycznej marihuany ma nie wiązać się z efektami ubocznymi, dlatego nie trzeba się jej obawiać.

Taka marihuana nie ma złego wpływu na umysł osoby, która będzie jej używała. Dodatkowo jak się okazuje wcale nie działa źle na pamięć, ale wręcz przeciwnie wykazuje niekiedy pozytywny wpływ. Przy stosowaniu takiej marihuany oczekiwać można lepszej skuteczności, gdy chce się walczyć z przewlekłym dokuczającym bólem. Ta skuteczność będzie lepsza niż przy tradycyjnych lekach. Marihuana jest tutaj zdecydowanie przed zwykłymi środkami leczniczymi. Pacjenci, którzy stosowani marihuanę uzyskiwali lepsze wyniki niż stosują leki przeciwbólowe. Przy paleniu konopi nie trzeba się obawiać, że będą się pojawiały jakieś dolegliwości na płucach.

Pacjenci, którzy palili w trakcie badań marihuanę byli regularnie badani. Jak się okazuje sama marihuana nie ma złego wpływu na ten organ. Jedynie dym, który pochodzi z procesu spalania będzie mógł działać niekorzystnie i jego przede wszystkim musimy się obawiać. Jeśli przyjmujemy medyczną marihuanę to nie będzie trzeba się także obawiać jakichś niebezpiecznych zmian w obrębie innych organów. Przeprowadzone badania wykazały, że obecnie składniki z marihuany działają aktywnie ale nie będą powodowały żadnych bardzo mocnych skutków ubocznych tak jak w przypadku stosowania tradycyjnych leków. Powinniśmy także zwrócić uwagę na to, że nie jest ona wolna od skutków ubocznych. Takowe zawsze się pojawiają, gdy tylko chce się stosować jakieś produkty, których składniki charakteryzują się aktywnym działaniem. I podobnie będzie, gdy weźmie się pod uwagę marihuanę.

Autor

Jakub Wojtuń

Pracownik laboratorium badawczego działanie marihuany - Poznań

Zobacz również