Energetyczna marihuana a kofeina

Marihuana a kofeina dla energii

Posted by Marihuana Doctors on 12/06/2018 in Medyczna marihuana

Zawartość medyczna sprawdzona przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Jeśli czytasz ten artykuł przed południem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że trzymasz w ręku filiżankę parującej kawy. Być może nawet siedzisz właśnie w swojej ulubionej kawiarni, delektując się energetyzującym łykiem kofeiny o ulubionym smaku.

Nie jest niczym niezwykłym, że Amerykanie codziennie piją filiżankę kawy. W rzeczywistości, aż 62 procent dorosłych pije ten napój codziennie. Jednak o ile większość społeczeństwa nie mruga okiem, gdy zapaleni kawosze sięgają po kolejną filiżankę kawy, aby dodać sobie energii, o tyle marihuana często nie spotyka się z taką samą akceptacją.

A przecież marihuana jest reklamowana również ze względu na efekty uboczne dodające energii. Jednak ludzie, chcąc poczuć wyższy poziom energii, o wiele chętniej sięgają po filiżankę kawy niż po marihuanę. Kofeina jest tak samo silnym narkotykiem jak marihuana, dlaczego więc ludzie sięgają po ten gorący napój - a nie po marihuanę - kiedy chcą odzyskać energię? Czy marihuana jest bardziej skuteczna w pobudzaniu energii niż kawa? Czy obie substancje działają w organizmie w ten sam sposób?

Poniżej odpowiemy na wszystkie pytania związane z debatą na temat marihuany i kawy, które prawdopodobnie się pojawią.

Kofeina vs. Konopie: Jaka jest różnica?

Kiedy słyszysz słowa "kofeina" i "marihuana" w tym samym zdaniu, raczej nie myślisz o podobieństwach tych dwóch substancji. Mają one jednak całkiem sporo cech wspólnych - co nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę, że obie są stosowane w celu zwiększenia poziomu energii.

Zarówno kofeina, jak i marihuana pochodzą z roślin i od tysięcy lat są stosowane przez ludzi w celu pobudzenia energetycznego. Kofeina jest jednak szerzej dostępna i nie jest kojarzona z marihuaną.

Kawa jest też dostępna w wielu różnych wariantach. Od kawy mrożonej po kofeinową gumę do żucia - liczba sposobów na zaspokojenie głodu kofeinowego jest nieograniczona. W niektórych stanach marihuana wymaga recepty lekarskiej i jest dostępna tylko dla wykwalifikowanych osób dorosłych w ograniczonej liczbie form.

Jednak podczas gdy marketingowcy i przedsiębiorcy mają tendencję do rzucania przychylnego światła na kawę, może się okazać, że marihuana jest idealną opcją, jeśli chodzi o zapewnienie sobie niezbędnego pobudzenia.

Jak marihuana pokonuje kofeinę

Być może będziesz chciał odłożyć kawę i wziąć do ręki telefon, aby wyszukać w Google drogę do najbliższego punktu sprzedaży marihuany. Choć fanatycy kawy szybko przypisują swoją witalność porannemu naparowi ze Starbucksa, warto rozważyć odstawienie kofeiny na dalszy plan. Marihuana może być lepszym wyborem, jeśli chodzi o poszukiwanie długotrwałego i bezpiecznego poziomu energii.

Nie wierzysz nam? Oto lista trzech najważniejszych powodów, dla których marihuana jest zwycięzcą w debacie na temat marihuany i kawy.

1. Unikaj popołudniowego, energetycznego załamania

Nie jest tajemnicą, że kawa daje ci zastrzyk energii. Jednak to poczucie oomph jest często krótkotrwałe i wiąże się z po-kofeinową zapaścią. Ale dlaczego?

W przeciwieństwie do marihuany, kofeina nie dodaje energii, a jedynie tłumi senność. Powodem, dla którego czujesz więcej energii po spożyciu kawy, jest fakt, że kofeina blokuje receptory adenozyny w mózgu. Adenozyna to normalny hormon, który ma kluczowe znaczenie dla regulacji snu i pomaga sygnalizować mózgowi uczucie zmęczenia.

Tak więc, gdy sięgasz po filiżankę kawy po kilku godzinach snu, kofeina tłumi uczucie senności. Jednak kiedy organizm zmetabolizuje kofeinę, dochodzi do nagromadzenia adenozyny, która powoduje, że organizm doświadcza gwałtownego wzrostu liczby receptorów wywołujących senność.

Z drugiej strony, marihuana nie spowoduje, że w połowie dnia dopadnie cię senność. Zamiast tego, prawdopodobnie poczujesz się zadowolony lub zrelaksowany, gdy marihuana zacznie opuszczać twój organizm, co sprawia, że jest ona lepszym długoterminowym rozwiązaniem na napady senności niż kofeina.

2. Ograniczenie objawów odstawienia

Jest powód, dla którego wyrażenie "kofeinowa trema" prawdopodobnie kojarzy się większości użytkowników kawy. W momencie, gdy kawa opuszcza twój organizm, czujesz się niepewnie, jesteś roztrzęsiony, drażliwy i, co najważniejsze, ospały.

Choć wielu entuzjastów kawy traktuje te objawy jako sygnał, że potrzebują kolejnej filiżanki, objawy odstawienia związane z tą substancją są poważnym problemem, który należy wziąć pod uwagę.

Badania naukowe łączą wysoki poziom kofeiny ze zwiększonym ryzykiem powikłań zdrowotnych, w tym drgawek, zaburzeń rytmu serca oraz zatrucia lub śmierci. O ile poważne konsekwencje, takie jak śmierć, zdarzają się rzadziej, o tyle w przypadku spożywania dużych ilości kawy ryzyko jest zdecydowanie wyższe - zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że nie odnotowano żadnych zgonów w wyniku przedawkowania konopi.

W przeciwieństwie do kofeiny, konopie indyjskie nie wywołują uciążliwych objawów ani skutków ubocznych. Kiedy przestaniesz przyjmować marihuanę, twój organizm nie będzie odczuwał nieodpartej chęci ponownego jej spożycia.

3. Doświadcz prawdziwej energii

Niezależnie od tego, czy ktoś czuje się zmęczony, pozbawiony energii, czy po prostu potrzebuje szybkiego zastrzyku energii, może uruchomić ekspres do kawy, aby pozbyć się niechcianego uczucia zmęczenia. Ale choć kofeina jest często reklamowana jako substancja dodająca energii, większość ludzi nie wie, że energia, którą odczuwamy dzięki kofeinie, pochodzi raczej z tłumionego uczucia zmęczenia niż z naturalnego stanu wigoru.

Co to oznacza? Jak już wcześniej wspomniano, kofeina hamuje wydzielanie adenozyny, hormonu odpowiedzialnego za uczucie zmęczenia. Natomiast kannabinoidy zawarte w konopiach indyjskich oddziałują na mózg w taki sposób, że wytwarzają prawdziwą energię, a nie tylko tłumią hormony odpowiedzialne za senność.

Oznacza to, że jeśli chodzi o porównanie marihuany z kofeiną, możesz wybrać marihuanę zamiast kawy, jeśli szukasz prawdziwej energii, która nie spowoduje, że będziesz się walił w środku dnia.

Ostatecznie, marihuana może dostarczyć tyle samo - jeśli nie więcej - energii niż kofeina. Główna różnica polega na tym, że wybierając marihuanę, wprowadzasz do swojego organizmu substancję, która z większym prawdopodobieństwem wyeliminuje uczucie zmęczenia, a jednocześnie pomoże ci cieszyć się dodatkową dawką witalności, która utrzyma się przez cały dzień.

Autor

Krystian Deląg

Dyrektor laboratorium prowadzącego badania nad właściwościami medycznej marihuany - Warszawa.

Zobacz również