Illinois wyda 75 nowych licencji na prowadzenie dyspenasarni

Illinois wyda 75 nowych licencji na prowadzenie punktów sprzedaży

Posted by Nancy Moraa on 08/17/2020 in Aktualności

Zaktualizowano 18 sierpnia 2020. Treść medyczna sprawdzona przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Po tym jak stan Illinois stanął w obliczu problemu zwiększonego popytu i niewystarczającej ilości całych kwiatów dla pacjentów medycznej marihuany, Illinois podjęło działania w celu rozwiązania tego problemu. Stan w końcu usunął poważną przeszkodę prawną i administracyjną, która zatrzymała 75 dyspenserów marihuany przed otrzymaniem licencji. 1 maja był dniem, w którym licencje miały zostać wydane, ale nastąpiły pandemiczne opóźnienia.

Licencje nie mogły zostać przyznane, dopóki nie zostaną ustalone zasady łamania więzi między wnioskodawcami. Stan ogłosił w środę, że przyjął stałe zasady rozstrzygania remisów. Dało to jasny sygnał, że jest gotowy do przyznania licencji na prowadzenie przychodni. Istnieje system punktowy, który jest używany do określenia, które firmy otrzymają licencje na marihuanę w Illinois.

Obecnie jest ponad 700 wnioskodawców, którzy ubiegają się o licencje na biznes związany z marihuaną w Illinois. Według oświadczenia Toi Hutchinson, starszego doradcy gubernatora J.B. Pritzkera ds. kontroli marihuany, "stan nie może się doczekać przyznania licencji jeszcze we wrześniu. Ale teraz administracja oczekuje na zakończenie wstępnej rundy aplikacji w nadchodzących tygodniach. Badanie rozbieżności rozpocznie się i zapewni, że nasze cele stworzenia zróżnicowanego, sprawiedliwego przemysłu marihuany w Illinois są przestrzegane".

Obawy dotyczące opóźnień

Właściciele punktów sprzedaży marihuany wyrazili zaniepokojenie opóźnieniami. Stwierdzili oni, że opóźnienia powodują u nich poważne trudności finansowe. Stan Illinois spóźnił się również o ponad miesiąc z przyznaniem licencji dla 40 rzemieślniczych upraw, 40 infuzorów i nieokreślonej liczby przewoźników lub bezpiecznego transportu produktów z konopi indyjskich w stanie.

Według stanu, rozpatrywanie tych wniosków jest w fazie końcowej. Oczekuje się, że Departament Rolnictwa Illinois ogłosi daty przyznania kolejnego zestawu licencji w najbliższym czasie. Będą to pierwsze licencje wydane przez Illinois Department of Financial and Professional Regulation dla kogokolwiek poza kilkudziesięcioma medycznymi dyspensariami, które otrzymały licencje przed legalizacją marihuany dla dorosłych.

Te nowe licencje będą również pierwszymi, które zostaną przyznane po procesie punktacji, który obejmuje punkty dla wnioskodawców o równość społeczną, zgodnie z zeszłoroczną ustawą o legalizacji i podatku od marihuany. Wydawanie licencji na biznes związany z konopiami indyjskimi dla POC (people of color) zgodnie z prawem sprawiedliwości społecznej było źródłem sporów w 2020 roku.

Illinois nie wskazuje, ile licencji na biznes związany z konopiami indyjskimi zostanie wydanych dla stanu

"Cieszymy się, że te zasady są na miejscu. Pozostajemy niezachwiani w naszym zobowiązaniu do zapewnienia, że te licencje są wydawane w sposób sprawiedliwy i obiektywny, który wdraża prawo Illinois skoncentrowane na sprawiedliwości", powiedział Toi Hutchinson.

"Dodatkowe licencje będą dostępne w nadchodzących latach. Te zasady pomogą zapewnić mocne podstawy dla procesu przyznawania licencji w przyszłości" - dodała Hutchinson.

Zgodnie z nowymi zasadami, wnioskodawcy, którzy kwalifikują się do nowych licencji w podobnym regionie i mają remis wyniki na ich wnioski zostaną podjęte tylko w drodze losowania po procesie publicznego ogłoszenia. Po wydaniu przez stan licencji warunkowej, to do licencjobiorcy należy sfinalizowanie lokalizacji legalnej działalności dyspensarium w ciągu 180 dni.

Nie ma konkretnego harmonogramu, kiedy te nowe licencje zostaną wydane. Zamiast tego, IDFPR może jedynie powiedzieć, że nowe licencje zostaną wydane w "najbliższych tygodniach" lub "niedalekiej przyszłości". Ile licencji na biznes związany z konopiami indyjskimi zostanie wydanych dla całego stanu, pozostaje niepewne.

Autor

Krystian Deląg

Dyrektor laboratorium prowadzącego badania nad właściwościami medycznej marihuany - Warszawa.

Zobacz również