Nowe badania: marihuana jest skuteczniejsza w leczeniu bólu niż opioidy

Badania naukowców z Kanady dały zaskakujące wyniki, które jak się okazuje stają się dużym wsparciem dla konopi leczniczych. W swoim artykule naukowcy podają informację o tym, że marihuana jest skuteczniejszym sposobem na walkę z bólem niż opioidowe leki przeciwbólowe, które najczęściej są przepisywane pacjentom. Dowody jakie mamy w tym kierunku mają pokazać, że leczenie właśnie przy zastosowaniu konopi ma z jednej strony powodować dużo więcej pozytywnych skutków a z drugiej będzie charakteryzowało się tym, że mniejsze będą skutki uboczne takiego leczenia niż przy zastosowaniu leków przeciwbólowych. W debatach, które toczą się na temat skuteczności marihuany najnowsze badania dają nam naprawdę wiele dowodów, które pokazują, że warto wykorzystywać konopie w medycynie.

Autorzy tych badań, które tutaj są wspominane pokazują, że marihuana może się okazać skutecznym rozwiązaniem w przypadku sytuacji, w których trzeba leczyć problemy związane z bólem neuropatycznym, problemy wychodzące z HIV bądź AIDS czy też nudności, które wynikają ze stosowanie leczenia chemioterapią. Badacze starają się podkreślać, że leki opioidowe, które są przez nas wykorzystywane tak naprawdę cały czas wpływają na śmierć ludzi. Natomiast, jeśli chodzi o stosowanie marihuany to takiego związku wykazać się nie da. Dodatkowo te leki opioidowe, które są najczęściej przepisywane jako środki na walkę z bólem nie charakteryzują się taką skutecznością jak lecznicza marihuana.

Dodatkowo jeśli chodzi o przedawkowania to właśnie opioidy stają się najczęściej przyczyną śmierci. A w tych Stanach, gdzie została zalegalizowana medyczna marihuana okazuje się, że liczba zgonów, które spowodowane są właśnie przez przedawkowanie leków spada znacząco. Najnowsze badania mogą więc stać się zalążkiem jeszcze większej popularności dla marihuany medycznej i można oczekiwać, że będzie się ona popularyzowała. Co najważniejsze dostęp do tego środka ma być gwarancją skutecznej walki z ogromnym bólem, z jakim niektórzy pacjenci muszą się niekiedy zmagać.

Autor

Krystian Deląg

Dyrektor laboratorium prowadzącego badania nad właściwościami medycznej marihuany - Warszawa.

Zobacz również