Skunky? Owocowy? Kwiatowy? Oto, co naprawdę oznacza zapach marihuany

Skunky? Owocowy? Kwiatowy? Oto co naprawdę oznaczają zapachy marihuany

Posted by Marihuana Doctors on 02/25/2020 in Medyczna Marihuana

Zawartość medyczna sprawdzona przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Jeśli spędzisz w sklepie wystarczająco dużo czasu, na pewno usłyszysz słowo "terpeny". Są to związki znajdujące się w wielu roślinach, które wytwarzają ich charakterystyczne zapachy. Wyobraź sobie różnorodne aromaty igieł sosnowych, skórki cytrynowej i cynamonu - to wszystko są terpeny, które właśnie wąchasz.

Co ciekawe, około 200 z tych samych terpenów, które nadają zapachy wszystkim rodzajom pospolitych roślin, jest również obecnych w konopiach indyjskich. Ten świeży, cytrynowy aromat, który pojawia się w niektórych odmianach? Jest on spowodowany terpenem zwanym limonenem. A linalool, ten sam związek, który nadaje lawendzie jej uspokajającą, kwiatową esencję, można również znaleźć w kwiatach marihuany (aka "buds"). Te naturalnie występujące związki są częścią strategii przetrwania rośliny, której celem jest przyciągnięcie zapylaczy i obrona przed drapieżnikami. Na szczęście dla nas, terpeny oddziałują również z układem endokannabinoidowym organizmu, aby zwiększyć korzyści terapeutyczne marihuany.

Naukowcy zajmujący się konopiami indyjskimi badają terpeny od kilku dekad, a teraz pacjenci medycznej marihuany również zaczynają zwracać na nie uwagę, ponieważ - oprócz zapachu - terpeny mają tendencję do wpływania na nastrój lub kierunek doznań. Niektóre terpeny działają na ciało w sposób podnoszący na duchu i energetyzujący, podczas gdy inne działają najlepiej w przypadku głębokiego relaksu i uśmierzania bólu. Niektóre terpeny są najlepsze na stany lękowe, podczas gdy inne mają właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne lub antyrakowe.

Terpeny są obecne w świeżych roślinach marihuany oraz w suszonych kwiatach, które można znaleźć w aptekach. Niektóre produkty z konopi, takie jak vapes, nie zawierają naturalnie terpenów, ponieważ są one tracone w procesie produkcji. Często firmy produkujące vape dodają terpeny z powrotem do koncentratów CBD lub THC po wyprodukowaniu, aby pomóc w uzyskaniu efektów, jakich oczekują konsumenci. Rzadko jednak terpeny są dodawane z powrotem do jadalnych produktów z konopi, ponieważ nie jest jasne, czy miałyby one duży wpływ na przetwarzanie przez układ trawienny.

Wielu konsumentów wybiera marihuanę na podstawie zapachu. Oto pięć najczęstszych zapachów, jakie można spotkać w marihuanie i ich działanie.

Zioła

Myrcene jest najczęstszym terpenem występującym w konopiach indyjskich, a jego ziemisty lub ziołowy aromat przypominający zapachy tak różne jak goździki, kardamon i - tak, skunks - jest najbardziej kojarzony z głębokim relaksem. Terapeutycznie, mircen może pomóc w uzyskaniu dobrego snu, eliminując jednocześnie ból, niepokój i stany zapalne. Myrcene - występujący również w mango, tymianku i chmielu - jest dominujący w odmianach indica-leaning, takich jak OG Kush i Grandaddy Purple.

Pieprzny

Pieprzny zapach odmian takich jak GSC (dawniej znana jako Girl Scout Cookies), Sour Diesel i Bubba Kush jest ogólnie kojarzony z redukcją stanów zapalnych, ochroną antyoksydacyjną i łagodzeniem bólu i niepokoju. Odpowiedzialny za to jest kariofylen, terpen, który w organizmie działa trochę jak kannabinoid. Oprócz swojej pieprzowej reputacji, kariofilen jest również czasami opisywany jako "drzewny" lub "pikantny" i jest drugim najczęstszym terpenem występującym obecnie w handlu.

Cytrusy

Jeśli cytrusowe zapachy są twoim żywiołem, możesz polubić odmiany takie jak Do-Si-Dos, Banana OG i Tahoe OG. Efekty poprawiające nastrój związane z tymi odmianami są wywołane przez terpen zwany limonenem - ten sam, który jest obecny w cytrynach, pomarańczach i jałowcu. Limonen pomaga wielu użytkownikom w stanach lękowych, depresji i kwaśnym refluksie, jednocześnie zwalczając stres. Jest również badany jako środek przeciwnowotworowy, który może zmniejszać guzy. Marihuana o wysokiej zawartości limonenu może mieć żółtawy odcień i cytrynowy zapach, ale testy laboratoryjne są najbardziej wiarygodnym sposobem określenia składu terpenowego twojego pączka.

Piney

Występujący również w - zgadliście - sosnowych igłach, pinen jest najbardziej rozpowszechnionym naturalnie występującym terpenem w roślinach na całym świecie. Jest jednak mniej powszechny w konopiach. Podczas gdy Big Smooth jest najbardziej znaną odmianą z dominacją pinenów, większość innych odmian, które zawierają pinen, jak Blue Dream i Cannatonic, zawiera również inne, bardziej dominujące terpeny, takie jak mircen. Naukowcy badają zdolność pinenu do pomocy w zwalczaniu bólu, stanów zapalnych, astmy (związanej z rozszerzeniem oskrzeli), wrzodów i raka. Pinen może przeciwdziałać niektórym skutkom działania THC i pomaga kultywować nastrój skupienia i czujności.

Mieszane zapachy: Sosnowy, kwiatowy, drzewny i cytrusowy

Terpinolen oferuje całą gamę doznań zapachowych, ponieważ występuje w tak różnych produktach roślinnych jak jabłka, kminek, gałka muszkatołowa, bzy i oczywiście konopie. Znana odmiana Jack Herer jest znana z terpinolenu, podobnie jak odmiany Golden Pineapple i Dutch Treat. Badania nad efektami terapeutycznymi terpinolenu są wciąż nowe, ale niektóre dowody sugerują, że ma on właściwości przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwnowotworowe.

Trzy inne terpeny, które możesz napotkać, to linalool (występujący również w lawendzie), humulen (wspólny dla chmielu) i ocimene (często spotykany w perfumach).

Podążaj za swoim nosem

Z praktyką, będziesz w stanie rozpoznać najczęstsze zapachy występujące w kwiatach konopi. Większość programów dotyczących medycznej marihuany nie wymaga jeszcze oznaczania zawartości terpenów, ale niektóre firmy zaczynają umieszczać takie informacje dla tych, którzy chcą przenieść swój wybór marihuany na wyższy poziom. I chociaż wyniki badań laboratoryjnych są jedynym pewnym sposobem na poznanie profilu terpenowego konopi, wiele osób uważa, że podążanie za nosem pomoże ci znaleźć odpowiednie dla ciebie szczepy. Podobnie jak w przypadku jedzenia, jeśli kwiat pachnie pysznie, najprawdopodobniej będzie odpowiadał twoim potrzebom.

Autor

Dawid Hućko

Kierownik sortowni nasion marihuany - Brzeszcz.

Zobacz również