Ustawa "Compassionate Care" powraca do Kalifornii

Ustawa "Compassionate Care" powraca do Kalifornii

Posted by Lekarze Marihuany on 03/10/2020 in Aktualności i aktualizacje

Treść medyczna przejrzana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Prawo, które utorowało drogę do legalizacji medycznej marihuany w trzydziestu trzech (i licząc) stanach USA, zostało uchwalone w Kalifornii już w 1996 roku. Ta oryginalna ustawa "Compassionate Care Act", aka Prop 215, pozwoliła pacjentom z HIV/AIDS, chorym na raka i nieuleczalnie chorym na dostęp do medycznej marihuany z kolektywów prowadzonych głównie dzięki darowiznom i pracy wolontariuszy. W ciągu następnych kilku dekad, to kalifornijskie prawo było interpretowane szerzej i pomimo wczesnych ingerencji lokalnych i federalnych organów ścigania, coraz większa liczba pacjentów mogła uzyskać dostęp do leków w Złotym Stanie.

Wszystko to zmieniło się w 2018 roku, kiedy to Prop 16 - pozwalający na legalizację marihuany dla dorosłych - wszedł w życie w Kalifornii. Nowe prawo nakładało wysokie podatki na sprzedaż i transfer marihuany, nie uwzględniając programów współczujących - wiele z nich działało przy bardzo ograniczonym budżecie i służyło najbardziej potrzebującym pacjentom o niskich dochodach. Często przytaczaną ironią legalizacji marihuany dla dorosłych w Kalifornii jest to, że nowe realia finansowe zmusiły programy opieki społecznej do zamknięcia swoich drzwi.

Na szczęście, to się zmienia. Nowa kalifornijska ustawa o współczującej opiece, SB 34 - znana również jako ustawa Dennisa Perona i Brownie Mary po dwóch zmarłych działaczach, którzy odegrali kluczową rolę w legalizacji medycznej marihuany - weszła w życie 1 marca. Teraz programy współczującej opieki, takie jak WAMM Phytotherapies w Santa Cruz, mogą ponownie legalnie otrzymywać darowizny od hodowców i w zamian dostarczać darmową lub tanią medyczną marihuanę tym, którzy jej najbardziej potrzebują.

Autor

Dawid Hućko

Kierownik sortowni nasion marihuany - Brzeszcz.

Zobacz również