Wskazówki dotyczące edukacji rodziny na temat medycznej marihuany

Wskazówki dotyczące edukacji rodziny na temat medycznej marihuany

Posted by Marihuana Doctors on 02/10/2017 in Medyczna Marihuana

Zaktualizowano 4 stycznia 2020 r. Treści medyczne zweryfikowane przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Marihuana jest w ostatnich latach tematem politycznym, z którym niektórzy ludzie wiążą pewne emocje. Osoby, które używają marihuany i uważają ją za nieszkodliwą, czują się dyskryminowane przez przepisy zakazujące używania tej substancji, podczas gdy alkohol jest spożywany otwarcie. Wiele osób uważa, że alkohol jest o wiele bardziej niebezpieczną substancją niż marihuana, ale prawo nie traktuje go w ten sposób.

Co więcej, ostatnie odkrycia medyczne dotyczące marihuany są obiecujące, jeśli chodzi o leczenie i wyleczenie chorób. Te odkrycia medyczne wydają się stać w bezpośredniej sprzeczności z utartym stereotypem, że użytkownicy marihuany to ćpuny i ćpuny. Argumenty moralne przeciwko marihuanie zderzają się z argumentami medycznymi, a Ty znajdujesz się pośrodku.

Jeśli masz medyczne zapotrzebowanie na marihuanę, istnieją legalne sposoby zaspokojenia tej potrzeby. Może jednak upłynąć trochę czasu, zanim ludzie wokół ciebie zmienią swoją opinię o tej substancji, a co za tym idzie, o tobie, który jej używasz.

Medyczna marihuana a rodzina

Jeśli masz jakieś wcześniejsze doświadczenia z marihuaną, prawdopodobnie nie dotyczyły one twojej rodziny. Prawdopodobnie byłeś młodszy i ukrywałeś używanie marihuany przed rodzicami. Jeśli kontynuowałeś rekreacyjne używanie marihuany w dorosłym życiu, prawdopodobnie ukrywałeś to także przed swoimi dziećmi.

Rekreacyjne używanie marihuany, po raz pierwszy obłożone wysokim podatkiem w 1937 roku, a następnie zakazane w latach 70. ubiegłego wieku, może być popularne w niektórych kręgach, ale niesie ze sobą społeczne piętno. Dla wielu osób była to część okresu młodzieńczego buntu, a dla innych reprezentuje to, co z młodością w tym kraju jest nie tak. Używanie marihuany jest nadal zabronione przez prawo federalne.

Jednak medyczna marihuana to co innego. Zalegalizowana w niektórych stanach, medyczna marihuana nie jest po to, aby się naćpać lub poimprezować. Nie jest to coś, co należy ukrywać przed rodziną. Jeśli kwalifikujesz się do leczenia medyczną marihuaną, prawdopodobnie cieszysz się, że masz taką możliwość.

Medyczna marihuana jest stosowana w leczeniu takich schorzeń, jak

  Zaburzenia napadowe Nudności spowodowane chemioterapią w leczeniu raka Skurcze mięśni związane ze stwardnieniem rozsianym Utrata wagi spowodowana przez HIV lub inną chorobę przewlekłą Choroba Leśniowskiego-Crohna Ból nerwów

Są to dość poważne schorzenia, których objawy nie poddają się leczeniu innymi metodami. Medyczna marihuana jest przełomem dla osób cierpiących na te i inne podobne schorzenia. Mimo to, być może będziesz musiał przekonać swoją rodzinę, aby ominęła piętno marihuany, ponieważ w tym momencie znają tylko negatywne aspekty.

Jak rozmawiać z rodziną o medycznej marihuanie

Kluczem do rozmowy z rodziną na temat medycznej marihuany jest rozmowa na ten temat. Najtrudniejsze może być rozpoczęcie rozmowy. Nie musisz jednak ukrywać medycznej marihuany i nie powinieneś czuć się z tego powodu skrępowany. Medyczna marihuana jest dla ciebie szansą na złagodzenie dolegliwości, a twoja rodzina będzie zadowolona, że jest coś, co może ci pomóc.

Kiedy po raz pierwszy dowiedziałeś się o korzyściach płynących z medycznej marihuany, mogłeś być zaskoczony. Po latach słuchania o niebezpieczeństwach związanych z paleniem trawki, nie spodziewałeś się, że ktokolwiek będzie ją zalecał, a już na pewno nie lekarz. Niezależnie od tego, czy lekarz powiedział Ci, co może Ci ona dać, czy też sam przeprowadziłeś badania na temat korzyści płynących z medycznej marihuany, teraz jesteś bardziej oświecony.

Twoja rodzina też musi dowiedzieć się więcej na ten temat, aby mogła skorzystać z jej dobrodziejstw. Możesz pomóc im w edukacji, aby nie myśleli o niej jako o licencji na imprezowanie. Poinformuj rodzinę, że poświęciłeś trochę czasu na zdobycie wiedzy o medycznej marihuanie, zanim zdecydowałeś się spróbować i podziel się z nimi wynikami swoich badań.

Możesz podzielić się z rodziną następującymi faktami:

  Marihuana jest bezpieczniejsza od alkoholu, nie ma ryzyka przedawkowania. Pięć związków chemicznych występujących w marihuanie jest wykorzystywanych w innych lekach. Zatwierdzone przez rząd USA badania nad marihuaną są prowadzone od 1968 r. dzięki uprawie marihuany na Uniwersytecie Mississippi. Według raportu z 2006 roku dym z marihuany może chronić płuca przed rakiem płuc. Syntetyczna wersja jednego ze związków występujących w marihuanie, delta-9-THC, została dopuszczona do użytku medycznego w USA w 1985 roku. Wdychana marihuana może w ciągu kilku minut dotrzeć do mózgu i rozpocząć reakcje komórkowe. Marihuana połykana staje się silniejsza, ponieważ jest przetwarzana przez wątrobę. Witamina A jest jednym z wielu związków występujących w marihuanie.

Rzeczowa dyskusja na temat medycznej marihuany z rodziną i przyjaciółmi może zmienić ich uprzedzenia na temat tej substancji. Kiedy dowiedzą się, czym naprawdę jest marihuana i jak może pomóc Tobie i innym osobom z takimi samymi objawami, powinni być mniej skłonni do osądzania Twoich działań.

Rozmowy na temat medycznej marihuany z rodziną i przyjaciółmi powinny dotyczyć także Ciebie. Legalność medycznej marihuany może być kwestią polityczną, ale w tym kontekście nie jest. Nie potrzebujesz, aby zmienili oni swoje poglądy polityczne lub zrezygnowali z tego, za czym się opowiadają. Potrzebujesz, aby zrozumieli Twoją sytuację zdrowotną i to, że stosowanie medycznej marihuany może ją poprawić.

Ludzie mogą bardzo mocno zakorzenić się w swoich poglądach politycznych lub moralnych. Kiedy wydaje się, że je podważasz, zaczynają się bronić i nie słuchają. Nie chcesz wszczynać tego typu dyskusji. Chcesz tylko powiedzieć swoim przyjaciołom i rodzinie, że próbujesz czegoś nowego, zgodnie z zaleceniem lekarza, i oczekujesz, że to ci pomoże.

Kiedy czujesz się osądzany w związku z używaniem medycznej marihuany, przejdź do rozmowy na poziomie osobistym. Porozmawiaj z rodziną o objawach, których doświadczasz, o metodach, których próbowałeś, aby je złagodzić i o rezultatach, jakie uzyskujesz lub masz nadzieję uzyskać dzięki medycznej marihuanie. Osoby, które cię kochają, poprą twoją decyzję o stosowaniu medycznej marihuany, jeśli zrozumieją, co to dla ciebie osobiście znaczy.

Nawet jeśli kiedyś używałeś marihuany sporadycznie, medyczna marihuana jest inna. Porozmawiaj z przyjaciółmi i rodziną o tej różnicy. Omówienie takich kwestii, jak dawkowanie i moc, może pomóc im dostrzec, że masz poważne potrzeby lecznicze. Wyjaśnij im, że nie kupujesz medycznej marihuany od dilera na rogu ani nie uprawiasz jej w piwnicy. To tak samo jak z każdą inną receptą, którą dostajesz od lekarza.

Medyczna marihuana to ważny pomysł, którym warto podzielić się z rodziną. Kiedy zobaczą, jakie efekty uzyskujesz dzięki niej, być może sami również będą chcieli korzystać z medycznej marihuany. Podzielenie się swoimi doświadczeniami pomoże wszystkim, którzy chcą ubiegać się o kartę medycznej marihuany, w przejściu przez ten proces.

Edukacja dzieci na temat medycznej marihuany

Dzieci są ciekawe wszystkiego, co dzieje się wokół nich. Nawet jeśli wydaje Ci się, że coś przed nimi ukrywasz, one o tym wiedzą. Zamiast prosić o więcej informacji, dzieci biorą to, co wiedzą i wypełniają luki, nadając temu własny wydźwięk. Wystarczy zapytać małe dziecko, w jaki sposób człowiek zachodzi w ciążę, aby przekonać się, jakie są skutki niepełnych informacji i dziecięcej wyobraźni.

Niebezpieczeństwo polega więc na tym, aby nie mówić o swojej medycznej marihuanie. Twoje dzieci będą wiedziały, że coś ukrywasz. Mogą nawet zrozumieć, że używasz marihuany. Będą jednak miały swoje własne wyobrażenia na temat tego, co to oznacza i jak to na nie wpływa. Prawdopodobnie będą też omawiać swoje błędne wyobrażenia z przyjaciółmi i sąsiadami, jak to dzieci mają w zwyczaju.

Lepiej jest rozmawiać z dziećmi o medycznej marihuanie, niż pozwolić im dojść do własnych wniosków na ten temat. Oto kilka wskazówek, jak rozmawiać z dziećmi o medycznej marihuanie:

  Bądź szczery - Dzieci zawsze wiedzą, kiedy kłamiesz, a to daje im zły przykład. Jeśli jesteś szczery wobec swoich dzieci, czują się one szanowane i chętniej odwzajemniają ten szacunek. Uczysz je także wartości uczciwości i rozwijasz w nich zdrową ciekawość. Nie ma potrzeby ukrywania swojej medycznej marihuany ani wymyślania historyjek na jej temat. Twoje dzieci zrozumieją, jeśli powiesz im prawdę.
  Dostosuj się do wieku - rozmawiając z dziećmi na temat medycznej marihuany, pamiętaj o dostosowaniu rozmowy do ich wieku i poziomu umiejętności. To, co trzylatek powinien wiedzieć o marihuanie, różni się znacznie od tego, co może zrobić czternastolatek. Nie zakładaj jednak, że na podstawie wieku dzieci wiedzą, czym jest marihuana, lub że słyszały negatywne opinie na jej temat. Najlepiej zacząć od podstaw i dodawać informacje w miarę potrzeb.
  Odpowiadaj na ich pytania - To Ty powinieneś rozpocząć rozmowę na temat medycznej marihuany, ale kiedy skończysz, zapytaj, czy mają jakieś pytania. Dzieci są bardzo ciekawskie i nie będą zadowolone z informacji, które im przekażesz, jeśli nie będą one odpowiadać na wszystkie ich pytania. Dzieci mają inne spojrzenie na świat, więc mogą mieć pytania, o których nie pomyślałeś. Słuchanie ich pytań pomoże także ocenić stopień zaawansowania ich myślenia na dany temat. Dzięki temu będzie wiadomo, jak dużo szczegółów na ten temat potrzebują. Nie należy unikać pytań zadawanych przez uczestników. Wystarczy udzielić szczerej i bezpośredniej odpowiedzi.
  Bądź pozytywnie nastawiony - jeśli będziesz podchodził do tematu z obawą, Twoje dzieci to wyczują. Chociaż medyczna marihuana jest czymś, co trzymasz w domu i jest niedostępne dla Twoich dzieci, nie musi być czymś strasznym. Rozmawiaj z dziećmi o pozytywnych korzyściach, jakie marihuana przynosi Tobie i o tym, jak niewielki ma na nie wpływ.
  Bądź otwarty - poinformuj dzieci, że w domu pojawił się nowy lek, choć może wydawać się inny niż te, które przyjmowałeś. Upewnij się, że rozumieją, że Twoja medyczna marihuana jest dla nich niedostępna. Przyjmujesz ją zgodnie z zaleceniami lekarza, tak jak inne leki. Jeśli są na tyle duże, że rozumieją, możesz nawet wyjaśnić im dawkowanie. Takie szczegóły pomogą podkreślić aspekt medyczny i fakt, że nie jest to coś, co się zażywa dla zabawy.
  Zachowanie prywatności w rodzinie - Dzieciom często trzeba przypominać, że pewne tematy rozmów nie powinny być poruszane poza domem. Być może zamierzasz powiedzieć niektórym osobom o stosowaniu przez Ciebie medycznej marihuany, ale nie chcesz, aby dowiedziały się o tym najpierw od Twoich dzieci. Wyjaśnij dzieciom, że używanie przez Ciebie medycznej marihuany jest częścią Twoich osobistych informacji zdrowotnych, którymi nie dzielisz się z nikim. Podaj im konkretne przykłady osób, którym nie mogą o tym wspominać, np. sąsiadów lub kolegów w szkole. Jeśli są inni członkowie rodziny, którzy o tym wiedzą, wyjaśnij dzieciom, kto to jest. Należy dokładnie określić wąskie grono osób, które mogą uczestniczyć w tej rozmowie.
  Bądź otwarty - porozmawiaj z dziećmi o różnicy między marihuaną medyczną a rekreacyjną i bądź otwarty na odpowiadanie na ich pytania. To, że Ty używasz medycznej marihuany, nie oznacza, że Twoje dzieci mogą palić trawkę z innymi dziećmi w szkole. Nie daje to Twoim dzieciom pozwolenia na eksperymentowanie z marihuaną lub jakimkolwiek innym narkotykiem. Wyjaśnij im różnicę, aby nie pomyślały, że stosujesz podwójne standardy. Porównaj medyczną marihuanę z każdym innym lekiem na receptę. Jest on przeznaczony tylko dla osoby, której został przepisany, a zażywasz go zgodnie z zaleceniami lekarza.

Gdy Twoje dzieci zrozumieją fakty na temat medycznej marihuany i dlaczego jej używasz, posiadanie jej w pobliżu nie powinno stanowić dla nich żadnego zagrożenia. Trzymaj swoją marihuanę w bezpiecznym miejscu i nigdy nie zostawiaj jej na zewnątrz. Zmniejszy to ryzyko, że ktoś inny wejdzie w jej posiadanie.

Jeśli będziesz szczery i otwarty wobec swoich dzieci w kwestii medycznej marihuany, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że wpadną w kłopoty. Nie musisz się martwić, że używanie marihuany do celów medycznych sprawi, że Twoje dzieci staną się ćpunami. Dzieci, które są edukowane na temat marihuany, będą mniej skłonne do eksperymentowania z nią z ciekawości.

Jeśli będziesz otwarty i uczciwy wobec swoich dzieci, same będą do Ciebie przychodzić z pytaniami. Będziecie wiedzieli, kiedy są ciekawe marihuany, a kiedy są pod presją lub narażone na kontakt z nią w szkole. Jest to zupełnie inna rozmowa, ale może być łatwiejsza, jeśli już wcześniej poruszysz temat marihuany w kontekście jej używania w celach medycznych.

Jak rozmawiać z rodzicami o medycznej marihuanie

Rozmowa z rodzicami na temat medycznej marihuany może oznaczać przełamanie pewnych utrwalonych stereotypów. Twoi rodzice mogą postrzegać marihuanę jako niebezpieczny narkotyk lub jako źródło wszelkiego zła wśród nastolatków. Niektórzy uważają, że marihuana jest powodem nieodpowiedzialności młodych dorosłych lub że ludzie palący trawkę marnują swoje życie. Wiele osób wrzuca marihuanę do jednego worka z innymi narkotykami, które są o wiele bardziej niebezpieczne i uzależniające. Taki punkt widzenia jest zazwyczaj wynikiem braku doświadczenia i wystarczającej wiedzy.

Rozmowa z rodzicami na temat medycznej marihuany może oznaczać przekazanie im wiedzy na temat narkotyków w ogóle, a także wyjaśnienie potrzeby posiadania medycznej marihuany. Oto kilka wskazówek, jak przeprowadzić z rodzicami rozmowę na temat medycznej marihuany:

  Przygotuj się na dezaprobatę - Na początku możesz spotkać się z dość ostrą negatywną reakcją, więc bądź przygotowany. Takie rozmowy między rodzicami i ich dziećmi mogą być emocjonalnie naładowane, niezależnie od wieku. Trzymaj się i przedstaw swoje racje, gdy nadejdzie Twoja kolej, ale załóż, że rodzice nie próbują Cię skrzywdzić - po prostu martwią się o Twoje bezpieczeństwo i być może są przedstawicielami swojego pokolenia.
  Odpowiednie wyczucie czasu - Wiedząc, że rodzice mogą źle zareagować na tę rozmowę, należy zaplanować ją na odpowiedni moment. Upewnij się, że będziesz w pobliżu tylko ty, i zaplanuj rozmowę na taki czas, kiedy będą mogli skupić się na tym, o czym mówisz, i nie będą musieli w pośpiechu zajmować się czymś innym. Będą potrzebowali czasu na przetworzenie informacji, które im przedstawiasz. Nie należy planować tej rozmowy w miejscu publicznym, gdzie mogłaby zostać podsłuchana, ponieważ rodzice mogliby czuć się skrępowani, rozmawiając o tym. Chcesz, aby czuli się swobodnie i mogli zadawać ci wszelkie pytania.
  Przedstaw fakty - rozmowa na temat medycznej marihuany może być dla rodziców emocjonalna ze względu na ich uprzedzenia i troskę o twoje samopoczucie. Chcesz jak najszybciej wyjść poza emocje i przedstawić fakty, takie jak te z artykułu z 2014 r. opublikowanego w Business Insider:
  Marihuana pomaga kontrolować napady padaczki i innych zaburzeń napadowych. Tłumi mdłości i może zmniejszać lęk. Marihuana leczy zapalne choroby jelit poprzez blokowanie bakterii przed przedostawaniem się do jelit. Może poprawić stan zdrowia płuc u palaczy tytoniu. Aktywna substancja chemiczna zawarta w marihuanie, THC, spowalnia tworzenie się blaszek miażdżycowych, które zabijają komórki mózgowe w chorobie Alzheimera. Marihuana zmniejsza skutki uboczne leczenia żółtaczki typu C, raka i innych poważnych chorób. Substancja chemiczna zawarta w marihuanie może zapobiegać rozprzestrzenianiu się raka. Marihuana ułatwia zasypianie, zmniejsza stany zapalne i łagodzi ból u osób cierpiących na zapalenie stawów. Zmniejsza intensywny ból mięśni w stwardnieniu rozsianym. Jak podaje Huffington Post, oto kilka osób, które odniosły sukces i używają marihuany:
  Oliver Stone Hugh Hefner Lincoln Chafee Madonna Phil Jackson Susan Sarandon Maya Angelou Oto kilka innych faktów, które warto wrzucić do rozmowy z rodzicami na temat medycznej marihuany: Używanie marihuany w USA wzrasta - z 4,5% w 2002 r. do 9,5% w 2012 r. Używanie medycznej marihuany jest legalne w 23 stanach. Większość Amerykanów (69%) uważa, że marihuana jest mniej szkodliwa niż alkohol. Rekreacyjne używanie marihuany jest legalne w Kolorado, Waszyngtonie, Oregonie i na Alasce. W 14 stanach posiadanie marihuany zostało zdekryminalizowane.
  Bądź uprzejmy, bez względu na wszystko - Zmiana opinii jest trudna. Wymaga czasu i zaufania. Nie niszcz relacji z rodzicami, zachowując się niegrzecznie lub lekceważąco. Ich przekonania opierają się na tym, co wiedzieli o marihuanie i na ich chęci zapewnienia Ci bezpieczeństwa. Uszanuj ich miłość do Ciebie, dzieląc się z nimi nowymi informacjami, a następnie daj im czas na przemyślenie sprawy i przeprowadzenie własnych badań.
  Oczekuj kontynuacji - Na temat medycznej marihuany można się jeszcze wiele nauczyć i jest to wiele informacji do przetworzenia. Nie oczekuj, że przeprowadzisz tę rozmowę tylko raz i nigdy więcej jej nie podejmiesz. Zamiast tego oczekuj od rodziców, a nawet ich zachęcaj, aby poświęcili trochę czasu na przemyślenie tej kwestii i wrócili do ciebie z dalszymi pytaniami i uwagami. Pośpiech w zrozumieniu przez rodziców stosowania przez Ciebie medycznej marihuany może nie przynieść pozytywnych skutków. Daj im czas na oswojenie się z tym pomysłem.
  Zapoznaj ich z nią - Jeśli Twoi rodzice nie znają marihuany, możesz spróbować zapoznać ich z nią po trochu. Pokaż im, jak wygląda i jak jej używasz. Wyjaśnij im proces, przez który przeszedłeś, aby ją zdobyć. Zaspokojenie wszystkich ciekawostek na temat marihuany może pomóc Twoim rodzicom w zaakceptowaniu jej.

Dowiedz się więcej od lekarzy zajmujących się marihuaną

Aby uzyskać więcej informacji na temat medycznej marihuany, już dziś wyszukaj lekarza lub punkt sprzedaży medycznej marihuany w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Zapewniamy kompleksową listę lekarzy i poradni w całym kraju, którzy zajmują się medyczną marihuaną i mogą pomóc Ci uzyskać potrzebne leczenie.

Autor

Krystian Deląg

Dyrektor laboratorium prowadzącego badania nad właściwościami medycznej marihuany - Warszawa.

Zobacz również