Jaki jest najlepszy i najzdrowszy sposób wytwarzania oleju konopnego?

W ostatnim czasie prowadzone były badania, które pozwoliły określić jakim sposobem będzie się w stanie wytworzyć najlepszy olej konopny bez utraty kannabinoidów oraz terpenów. W sumie testowano przynajmniej kilka najbardziej znanych rozpuszczalników. Okazuje się, że najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie etanolu oraz oliwy z oliwek. Te produkty wykazały się najlepszą skutecznością gdy chodzi o ekstrahcję terpenów i kannabinoidów, które były w roślinach.

Dodatkowo te rozpuszczalniki w spożyciu są bezpieczne. Niestety dodatkowo czysty etanol będzie także ekstrahował duże ilości chlorofilu i to sprawi, że całość będzie miała mocno zielony kolor i raczej niekorzystny smak. Usunięcie chlorofilu przez filtrowanie węglem było rzeczywiście skutecznym rozwiązaniem, ale jednocześnie w ten sposób usuwały się również terpeny oraz kanabinoidy. Taki proces nie jest więc polecany. Dodatkowo w wielu krajach taka metoda dobrze się nie sprawdzi, ponieważ ceny etanolu ze względu na podatki są wysokie i ekonomicznie takie działanie nie miałoby sensu. Wśród przeprowadzonych badań prawdopodobnie najlepszym wyborem będzie więc oliwa z oliwek, która będzie doskonale nadawała się do realizowania oleju konopnego do samodzielnego leczenia. Oliwa taka nie jest bardzo kosztowna, nie będzie palna oraz nie ma charakteru toksycznego.

Należy ją wyłącznie ogrzać do temperatury 100 stopni uważając na to, by nie doprowadzić do przegrzania. Następnie, gdy dojdzie do ochłodzenia całego płynu będzie można przesączyć go i już będzie nadawał się do spożywania. Wyciąg z oliwy nie jest jednak skoncentrowany przez odparowanie, a to sprawia, że konieczne będzie spożywanie większej ilości, jeśli będzie chciało się uzyskać zadowalające efekty. Podgrzanie konopi może natomiast skutkować tym, że straci się terpeny przez proces parowania. W ostatecznej wersji więc można nieco straci na skuteczności, jeśli podejmie się takie metody działania.

Autor

Jakub Wojtuń

Pracownik laboratorium badawczego działanie marihuany - Poznań

Zobacz również