Nowe stany z medyczną i rekreacyjną marihuaną

Nowe stany z medyczną i rekreacyjną marihuaną

Posted by Marihuana Doctors on 01/04/2017 in Nowości i aktualizacje

Zaktualizowano 4 stycznia 2020 r. Zawartość medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Kiedy Amerykanie obudzili się rano w środę, 9 listopada 2016 r., zdecydowana większość skupiła się na nowej rzeczywistości, przed którą stanął naród. Król telewizji reality show, Donald J. Trump, został wybrany na prezydenta. Podczas gdy media głównego nurtu i wielu wybitnych publicystów politycznych dyskutowało o zaletach prezydentury Hillary Clinton i administracji Donalda Trumpa, mniejszość wyborców skupiła się na innej rzeczywistości. Mówili o tym po cichu w wieczór wyborczy. Ich mniejszościowa kwestia przeszła zdecydowaną większością głosów - zatwierdzając legalizację marihuany, zarówno do celów leczniczych, jak i rekreacyjnych, w kolejnych 8 stanach.

W sumie jest to już 29 stanów, czyli ponad połowa całego kraju, w których obowiązuje jakaś forma legalizacji marihuany. Stany te zezwalają na konsumpcję marihuany w celach zdrowotnych i relaksacyjnych. Stanowią one jedną piątą populacji amerykańskiej i pokazują, że z każdym rokiem nowe stany, w których legalizuje się medyczną i rekreacyjną marihuanę, dołączają do konfederacji użytkowników trawki, którzy są zdecydowanie przeciwni temu, co uważają za archaiczne i drakońskie podejście do jej regulacji.

Wciąż nie wiadomo, jak najnowsza federalna administracja wykonawcza zareaguje na fakt, że ogromna większość wyborców w Stanach Zjednoczonych popiera legalizację marihuany i jej produktów jako produktów konsumenckich głównego nurtu. Donald Trump podczas swojej kampanii wyborczej nie był pewny swoich poglądów na temat marihuany rekreacyjnej, ale nie zdradził swojego zdania na temat marihuany leczniczej.

"Myślę, że medyczna (marihuana) powinna być dostępna. Wierzę w 100% w medyczną wartość marihuany", powiedział Trump, ale jest nieco bardziej wymijający, jeśli chodzi o marihuanę rekreacyjną. Prezydent-elekt podczas swojej kampanii wyborczej nie poruszył kwestii rekreacyjnego palenia, ale zaznaczył, że nie będzie ingerował w prawo każdego stanu do wprowadzania i egzekwowania własnych przepisów dotyczących konopi indyjskich.

Wracając do rzeczywistości, to naprawdę nie do administracji Trumpa należy wtrącanie się w sprawy dotyczące tego, które stany zalegalizowały marihuanę. Rząd federalny Stanów Zjednoczonych nadal nadzoruje klasyfikację marihuany jako substancji z listy 1 zgodnie z ustawą o substancjach kontrolowanych z 1970 roku. Żywności i Leków (FDA) i egzekwowana przez Agencję ds. Walki z Narkotykami (DEA). Te federalne przepisy, zasady i regulacje nadal obowiązują i prawdopodobnie będą obowiązywać przez kilka następnych lat, podczas gdy wybrani przez Trumpa prokuratorzy generalni będą realizować wyższe priorytety w swoim programie.

Ponieważ ta ewoluująca zmiana w kierunku akceptacji staje się coraz bardziej zielona z każdą turą wyborów stanowych i federalnych, to, co wydarzyło się w listopadzie tego roku, było oczywiste jak trawa, czy to na trawniku, czy w fajce. Cztery stany, które przyjęły marihuanę do celów rekreacyjnych, opowiedziały się za nią większością głosów, a cztery nowe stany, które przyjęły marihuanę medyczną, dołączyły do listy regionów tolerujących palenie.

Oto jak wyglądały wyniki sondaży na Florydzie, w Arkansas, Północnej Dakocie i Montanie, które przyjęły ustawy zezwalające na stosowanie marihuany w celach leczniczych. Kalifornia, Massachusetts, Maine i Nevada opowiedziały się jednoznacznie za dołączeniem do listy stanów, które zalegalizowały marihuanę do celów rekreacyjnych. W całym kraju, gdzie rekreacyjna marihuana była na listach wyborczych, tylko Arizona odrzuciła ten ruch, i to niewielką przewagą głosów.

Stany głosujące za legalizacją marihuany leczniczej

Wraz z przyłączeniem się kolejnych czterech stanów do ruchu na rzecz zielonej medycyny nastąpił skok w kierunku akceptacji marihuany jako legalnej formy leczenia. Stosowanie marihuany w celach leczniczych jest o wiele bardziej akceptowalne dla ustawodawców niż konsumpcja rekreacyjna. Większość ustawodawców postrzega legalizację marihuany jako serię małych kroków, poczynając od wyprowadzenia marihuany leczniczej z cienia. Ruch na rzecz marihuany w Ameryce zaczynał się powoli dla polityków stanowych, ale w umysłach wyborców staje się szybkim finiszem.

Do czasu ostatniego głosowania, 25 stanów USA już zatwierdziło medyczne stosowanie marihuany w nadzorowanych i kontrolowanych warunkach. Do tego klubu należą: Alaska, Arizona, Kalifornia, Kolorado, Connecticut, Delaware, Hawaje, Illinois, Luizjana, Maine, Maryland, Massachusetts, Michigan, Minnesota, Montana, Nebraska, New Hampshire, New Jersey, Nowy Jork, Oregon, Pensylwania, Rhode Island, Vermont, Waszyngton i Zachodnia Wirginia. Dodatkowo, wraz z Dystryktem Kolumbii, całkowita liczba jurysdykcji zezwalających na posiadanie trawki przepisywanej przez lekarza wynosiła 26.

Obecnie jest ich 30, ponieważ Arkansas, Floryda, Montana i Północna Dakota dołączyły do autobusu z medyczną marihuaną, głosując większością głosów jako stany, które zezwalają na stosowanie trawki w leczeniu różnych dolegliwości medycznych. Każdy stan miał nieco inne reakcje wyborców, a legalizacja wiązała się z różnymi warunkami.

Oto wyniki głosowania w noc wyborczą w czterech stanach, które głosowały za legalizacją marihuany do celów medycznych.

Arkansas

Stan Arkansas przegłosował "Issue 6", czyli ustawę legalizującą medyczną marihuanę, uzyskując poparcie 52,6% wyborców. Było to pierwsze przedsięwzięcie Arkansas w zakresie legalizacji medycznej marihuany, podczas gdy wiele innych stanów wielokrotnie zgłaszało kwestię medycznej marihuany, zanim uzyskała ona akceptację.

Arkansas wprowadziło do swojej ustawy ograniczenia, zgodnie z którymi konsumenci medycznej marihuany muszą posiadać receptę lekarską, a produkt musi być wydawany przez zatwierdzone przez lekarza, niedochodowe "centrum współczucia". Maksymalne dozwolone posiadanie to 2,5 uncji, a pacjent musi być w posiadaniu recepty przez cały czas posiadania lub spożywania marihuany.

Osoby mieszkające w odległości ponad 20 mil od uznanego ośrodka współczucia mogą legalnie uprawiać marihuanę pod warunkiem, że posiadają nie więcej niż 6 roślin i nie sprzedają, nie przekazują ani w żaden inny sposób nie rozprowadzają marihuany wśród innych osób.

Arkansas nakłada również na władze lokalne i miejskie obowiązek licencjonowania punktów sprzedaży konopi indyjskich i przeprowadzania inspekcji w celu zapewnienia zgodności z przepisami.

Floryda

Była to druga próba legalizacji marihuany leczniczej przez stan Floryda. Obywatele opowiedzieli się za poprawką nr 2, dając 71,0 procent poparcia, która pozwala licencjonowanemu lekarzowi uznawanemu i praktykującemu na Florydzie przepisywać marihuanę leczniczą pacjentom cierpiącym na wyniszczającą chorobę, w przypadku której, zgodnie z fachową opinią lekarza, pacjent może uzyskać korzystne efekty leczenia dzięki zażywaniu marihuany.

Floryda nakazuje, aby cała medyczna marihuana była wydawana przez ośrodki medyczne, które produkują i dostarczają konopie pod nadzorem Departamentu Zdrowia Florydy. Dozwolone jest także posiadanie 2,5 uncji suszu konopi na pacjenta. Marihuana lecznicza musi być przechowywana w miejscu zamieszkania użytkownika, który ją przepisał.

Montana

W Montanie głosowano nad rozszerzeniem istniejących przepisów dotyczących marihuany leczniczej z 2004 r., które były bardzo restrykcyjne. Poprzednie przepisy w Montanie uniemożliwiały praktycznie wydawanie medycznej marihuany. Stare przepisy zezwalały licencjonowanemu producentowi marihuany na zaopatrzenie maksymalnie trzech pacjentów. To powodowało, że stosunek popytu do podaży był zupełnie nierealistyczny i napędzało czarny rynek.

W Montanie prawie dwie trzecie głosujących opowiedziało się za przyjęciem I-182, co pozwoli na uwolnienie zaległości w dostępie pacjentów. Podobnie jak w innych stanach, użytkownicy medycznej marihuany w Montanie muszą posiadać receptę lekarską i mają prawo do posiadania maksymalnej ilości marihuany w danym momencie. Warunkiem uzyskania medycznej marihuany w Montanie jest wystąpienie u pacjenta wyniszczającej choroby, która wymaga leczenia poprzez spożywanie marihuany.

Północna Dakota

Legalizacja medycznej marihuany w Północnej Dakocie została uchwalona w 63,6 procentach. Była to jedna z najwyższych frekwencji wyborczych, biorąc pod uwagę niską populację Dakoty Północnej. Świadczy to o tym, że stan jest w przeważającej większości gotowy zaakceptować konopie indyjskie jako legalny produkt farmaceutyczny.

Część przepisów prawnych w Północnej Dakocie określa konkretne choroby, w leczeniu których można stosować marihuanę leczniczą. Obejmuje to wszystkie formy raka, HIV/AIDS, epilepsję, zespół stresu pourazowego (PTSD) oraz inne choroby psychiczne i fizyczne. Pacjenci leczniczej marihuany w Północnej Dakocie mogą posiadać do 3 uncji suszu marihuany.

Ponieważ Dakota Północna jest stanem wiejskim, przepisy dotyczące medycznej marihuany nakazują pacjentom posiadającym recepty na posiadanie marihuany legalne uprawianie własnych roślin, pod warunkiem, że mieszkają w odległości ponad 40 mil od ośrodka współczucia. Przepisy przewidują również system identyfikacji, w którym pacjenci muszą posiadać państwową kartę identyfikacyjną. Ponadto produkty z konopi indyjskich mogą sprzedawać tylko licencjonowane poradnie.

Stany głosujące za legalizacją rekreacyjnej marihuany

Legalizacja marihuany do celów rekreacyjnych to zupełnie inny temat niż zezwolenie pacjentom cierpiącym na choroby przewlekłe na posiadanie i spożywanie marihuany leczniczej. Większość ustawodawców zachowuje ostrożność przed przygotowaniem projektów ustaw i przedstawieniem propozycji rekreacyjnego wykorzystania marihuany społeczeństwu. Czas, jaki upłynął, zanim Arizona, Kalifornia, Maine, Massachusetts i Nevada były gotowe, nie jest wyjątkiem od ścieżki wytyczonej przez inne stany, które już zezwoliły na legalne posiadanie marihuany.

Alaska, Kolorado, Oregon i Waszyngton, a także Dystrykt Kolumbii, przewodziły w tegorocznym ruchu na rzecz pełnej legalizacji rekreacyjnego używania marihuany. Każdy z tych stanów ustanowił własne szczegółowe przepisy dotyczące tego, kto może posiadać marihuanę i ile marihuany może mieć jednorazowo, a także określił ścisłe warunki dotyczące miejsc, w których można spożywać produkty z konopi indyjskich w celach rekreacyjnych.

Przykłady pięciu pionierów na rynku ustawodawstwa dotyczącego rekreacyjnej marihuany pomogły określić parametry, które pięć nowych stanów oferujących rekreacyjną marihuanę przedstawiło swoim wyborcom w listopadowych wyborach. Z wyjątkiem Arizony, wszystkie stany uchwaliły ustawy o rekreacyjnej marihuanie zdecydowaną większością głosów, dzięki czemu w sumie 8 amerykańskich stanów zalegalizowało używanie i posiadanie marihuany bez innych powodów niż chęć naćpania się i zrelaksowania.

Poniżej przedstawiamy wyniki głosowań nad legalizacją marihuany rekreacyjnej w Arizonie, Kalifornii, Maine, Massachusetts i Nevadzie, a także przepisy ograniczające obowiązujące w każdym z tych stanów.

Kalifornia

Kalifornia, licząca 38 milionów mieszkańców, ma największą populację w Ameryce i jedną z największych gospodarek na świecie. Posiadanie trawki do celów leczniczych jest legalne w Kalifornii od 1996 r. dzięki uchwaleniu Compassionate Use Act. Kilka lat temu Kalifornia podjęła nieudaną próbę legalizacji rekreacyjnego używania trawki, która zakończyła się niepowodzeniem niewielką przewagą głosów.

Tym razem, Proposition 64 została zatwierdzona przez wyborców, którzy wzięli udział w listopadowych wyborach, stosunkiem głosów 56 procent na tak do 44 procent na nie. Jest to zdecydowane poparcie dla złożonej ustawy, którą zaproponowała Kalifornia. Podstawowe założenia legalizacji marihuany rekreacyjnej są takie, że każdy, kto ją posiada, musi

    mieć ukończone 21 lat Posiadać nie więcej niż 8 gramów suszu marihuany Uprawiać więcej niż 6 roślin Nie spożywać żadnych produktów z konopi w miejscu publicznym, w tym w samochodzie lub na werandzie, gdzie mogą być widoczne dla nieletnich.

Kalifornia wprowadziła system licencjonowania i opodatkowania marihuany rekreacyjnej, który jest podobny do przepisów regulujących sprzedaż, posiadanie i konsumpcję alkoholu i tytoniu. Nakłada on wyraźne obowiązki na sprzedawców produktów z konopi indyjskich, a także na miasta i gminy, w których marihuana rekreacyjna jest sprzedawana i konsumowana.

Interesującym dodatkiem do kalifornijskich przepisów dotyczących marihuany rekreacyjnej jest uchylenie wyroków i rejestrów karnych dla osób skazanych na podstawie poprzednich przepisów dotyczących posiadania marihuany na własny użytek.

Opodatkowanie marihuany rekreacyjnej w Kalifornii koncentruje się na dwóch odrębnych obszarach. Obiekty, które uprawiają marihuanę na rynek rekreacyjny, są opodatkowane wyżej niż te, które są mniejszymi graczami na rynku sprzedaży detalicznej. Pieniądze z podatków od marihuany rekreacyjnej będą przeznaczane na edukację młodzieży w zakresie uzależnień oraz na szkolenia organów ścigania, z naciskiem na zapobieganie prowadzeniu pojazdów pod wpływem marihuany (DUI).

Kalifornia przeznacza również podatki od marihuany rekreacyjnej na programy ochrony środowiska, w tym na oczyszczanie terenów zniszczonych przez nielegalne uprawy marihuany oraz na badania nad technologią rozwoju upraw konopi na inne rynki.

Maine

Legalizacja rekreacyjnej marihuany w stanie Maine prawie zakończyła się sukcesem. Maine przyjęło ustawę Question 1 o rekreacyjnej marihuanie najmniejszą większością głosów spośród wszystkich stanów - 50,2%, co odpowiada zaledwie 2600 głosom separatystów.

Niezależnie od opozycji, w demokratycznym Maine większość nadal rządzi, a legalizacja marihuany rekreacyjnej stała się faktem. Ustawa w Maine została przyjęta z kilkoma przepisami i regulacjami. Są to m.in:

    Wiek pełnoletności ustalono na 21 lat. Nieletni nie mogą posiadać marihuany do celów rekreacyjnych. Zwolnieni z tego obowiązku są użytkownicy medyczni posiadający receptę od lekarza. Limit osobistego posiadania wynosi 2,5 uncji suszu konopi. Konsumpcja marihuany w miejscach publicznych jest zabroniona. Osobista uprawa może obejmować do 6 roślin. Marihuana uprawiana na własny użytek rekreacyjny może być przekazywana w formie prezentu, ale nie może być sprzedawana za wynagrodzeniem pieniężnym.

W stanie Maine przyjęto wyjątkowe podejście do licencjonowania komercyjnych plantatorów marihuany. Zgodnie z nowym prawem stanowym, 40 procent wydanych przez stan licencji musi trafić do drobnych hodowców. Ciekawie będzie obserwować, jak Maine wdroży ten przepis.

Massachusetts

Propozycja legalizacji marihuany rekreacyjnej w Massachusetts, Question 4, została przyjęta 54% głosów. Zawsze liberalny stan demokratyczny, niebieski Massachusetts był już liderem w ruchu na rzecz leczniczej, współczującej marihuany i od 2012 r. miał zalegalizowaną marihuanę leczniczą. Sankcje karne w Massachusetts za posiadanie marihuany na własny użytek zostały dawno temu zastąpione grzywnami i karami cywilnymi.

Prawo dotyczące marihuany rekreacyjnej w stanie Massachusetts jest podobne do przepisów dotyczących posiadania i sprzedaży alkoholu i tytoniu. Podstawowe wymagania, aby legalnie posiadać marihuanę dla przyjemności w Massachusetts to:

    ukończone 21 lat, aby móc spożywać, uprawiać, sprzedawać lub w inny sposób posiadać marihuanę Maksymalne posiadanie 1 uncji w miejscu publicznym Maksymalne posiadanie 10 uncji w prywatnym miejscu zamieszkania Maksymalna uprawa 6 roślin na własny użytek rekreacyjny

Massachusetts tworzy stanową Komisję Kontroli Konopi, która będzie nadzorować przejście i wdrożenie branży rekreacyjnej. Opodatkowanie marihuany wyniesie 3,75% w stosunku do istniejących podatków stanowych i federalnych, które normalnie obowiązują dla każdego produktu konsumpcyjnego. Władze lokalne, takie jak miasta i miasteczka w Massachusetts mają prawo do nałożenia dodatkowego 2-procentowego podatku na marihuanę w celu uzyskania własnych dochodów.

Nevada

Pomimo nazwy "Sin State", Nevada jest historycznie dość konserwatywna. W związku z tym nie było niespodzianką, że wyborcy z Nevady w 55,0% poparli "Question 2", nową propozycję stanowej ustawy o rekreacyjnej marihuanie. Projekt ustawy szczegółowo określa przepisy legalizujące posiadanie, uprawę i sprzedaż trawki używanej do celów rozrywkowych.

Parametry, które należy spełnić, aby móc legalnie posiadać rekreacyjną marihuanę w Nevadzie, to:

    Osoba pełnoletnia, która ukończyła 21 lat, co jest równoznaczne z pełnoletnością w przypadku picia alkoholu i uprawiania hazardu w Nevadzie. Dozwolone osobiste posiadanie 1 uncji suszu marihuany lub 1/8 uncji koncentratu konopi indyjskich. Uprawa roślin tylko dla mieszkańców, którzy znajdują się w odległości 25 mil od stanowego punktu sprzedaży detalicznej marihuany. Maksymalnie 6 roślin konopi indyjskich uprawianych w zamkniętym i ogrodzonym pomieszczeniu.

Nevada nałożyła na przemysł związany z rekreacyjną marihuaną najwyższe podatki. 15-procentowy podatek akcyzowy jest nakładany na wszystkie produkty, w tym opłaty licencyjne i zezwolenia. Dochody z podatku od trawki zostaną przeznaczone na finansowanie administracji, regulacji i egzekwowania przepisów dotyczących rekreacyjnej marihuany.

Arizona

To była pierwsza próba Arizony, aby poddać kwestię rekreacyjnej marihuany pod głosowanie mieszkańców. Propozycja 205 przegrała zaledwie 2,0 procentami. Świadczy to o tym, że ten od dawna republikański stan był przygotowany na legalizację marihuany rekreacyjnej i zrównanie się z ustawą o legalizacji marihuany leczniczej uchwaloną w 1996 roku.

Wynik głosowania na "nie" był zaskoczeniem dla ankieterów, którzy znaleźli wszelkie przesłanki wskazujące na to, że czerwony stan jest gotowy do rozluźnienia się i podania sobie trawki. Jednak, podobnie jak w przypadku wyścigu prezydenckiego, sondażownie pomyliły się w sprawie projektu 205.

Projekt ustawy legalizującej rekreacyjną marihuanę w Arizonie zakładał następujące warunki:

    Wiek posiadania 21 lat lub więcej Posiadanie maksymalnie 1 uncji suszu konopi indyjskich Uprawa nie może przekraczać 6 roślin.

Zaproponowano również opodatkowanie w Arizonie na poziomie 15%, a pieniądze miały trafiać do Funduszu Marihuany zarządzanego przez Departament Licencji i Kontroli Marihuany. Częściowy podział wpływów z podatku został ustalony dla szkół publicznych i departamentów zdrowia.

Bez wątpienia kwestia legalizacji rekreacyjnej marihuany w Arizonie wciąż się tli. Spodziewajmy się, że za cztery lata znów zapłonie.

Przepisy federalne

Ponad połowa amerykańskich stanów zalegalizowała marihuanę - do celów medycznych, rekreacyjnych lub obu. Geografia stanów o liberalnych poglądach na legalizację marihuany pokazuje wyraźną ścianę wzdłuż zachodniego wybrzeża, z rozproszonymi na północy i wzdłuż wschodniego wybrzeża obszarami jurysdykcji tolerujących trawkę.

Potrzeba czasu, aby bardziej konserwatywne stany środkowego zachodu i południowego pasa biblijnego dojrzały i zdały sobie sprawę, że problem marihuany nie zniknie. Istnieje 30 stanów, które zezwalają na legalizację marihuany w takiej czy innej formie, ale wszystkie te stany mają ograniczony głos, jeśli chodzi o całkowitą legalizację marihuany na skalę krajową.

Rząd federalny Stanów Zjednoczonych jest ostatecznie odpowiedzialny za usunięcie marihuany z listy 1 ustawy o substancjach kontrolowanych (Controlled Substances Act), gdzie jest ona wymieniona jako narkotyk bez akceptowanych zastosowań medycznych i o wysokim potencjale nadużywania. Te przepisy federalne umieszczają marihuanę w tej samej klasyfikacji, co kokainę, heroinę, ecstasy i LSD.

Jedynym sposobem, aby marihuana została uznana za niebezpieczny narkotyk i umieszczona na tolerowanej liście Schedule 2, jest uznanie przez Food and Drug Administration, że marihuana ma możliwe do sprawdzenia korzyści medyczne i że nie jest bardziej szkodliwa niż alkohol czy tytoń. Do tego czasu Agencja ds. Walki z Narkotykami musi kontynuować swoją politykę nielegalnego przewożenia marihuany przez granice stanów i traktować ją jako przestępstwo.

W świecie marihuany rzeczywistość pokazuje, że administracja prezydenta Trumpa będzie nisko oceniać legalizację marihuany na poziomie federalnym.

Zostanie nowym pacjentem medycznej marihuany

Aby uzyskać więcej informacji na temat rejestracji jako pacjent z medyczną marihuaną lub przepisów dotyczących posiadania marihuany do celów leczniczych lub rekreacyjnych, zapoznaj się z przepisami prawnymi według stanów i skonsultuj się z jednym z naszych lekarzy specjalizujących się w marihuanie leczniczej już dziś!

Autor

Jakub Wojtuń

Pracownik laboratorium badawczego działanie marihuany - Poznań

Zobacz również